Description
This console really has it all. Cubism in its purest form and a design object with function. The mirror surfaces are arranged like prisms and lend rooms a truly enchanting flair. Whether as a single piece or in combination, our Prisma series enriches any ambience. Absolute showpieces from our Design & the City trend world. Smart, young-timer furniture with geometric and striking lines are characteristic of this collection, which includes not only furniture but also lighting and home accessories.
- Mirrored console with three-dimensional fronts, 80 x 126.5 x 38 centimeters (H/W/D)
- The mirror elements with their faceted edges emphasize the luxurious look and high-quality finish
- Versatile use - as a stylish shelf in the hallway, elegant dressing table in the bedroom or decorative highlight in the living area
- Mirrored surfaces reflect light and surroundings and make rooms appear more spacious and larger
- This show piece is carefully packaged and delivered already assembled
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 126.5 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 38.4 kg |
| Volume (packed) | 0,59 m³ |
Product information
| Color : | Mirrored |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Glass Mirrored, Eucalyptus Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Cover plate: 25 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Prisma |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in