Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This console table, which can be perfectly equipped as a bar, is probably the dream of many bikers and biker ladies: casual industrial style design, rustic mango wood top and many retro design details.
- Wide console table in the shape of a motorbike with a solid wood top and black steel frame. Handmade!
- Perfect as a home bar. You don't have to be an Easy Rider to enjoy an after-work drink here
- Retro charm: the inspiration for this two-wheeled piece of furniture came from the DKW, a classic dating back to the 1940s
- The cylinders contain the good stuff: four bottles can be stored there and there are fixtures for glasses
- The bike also generates good vibes as a DJ console, a casual enhancement for offices and co-working spaces
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 82 cm |
| Width | 180 cm |
| Depth | 42 cm |
| Weight | 42.5 kg |
| Volume (packed) | 0,75 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Assembled, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Steel lacquered, Tabletop: Mango Solid wood Lacquered, 1,50 cm Thickness of panel, 25 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Assembled |
| Room: | Bar, Corridor, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Specials: | US-Fit |
| Topic: | Christmas, Fathers Day |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in