Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Many possible uses make a piece of furniture timeless and durable. This wall console can be used as a home bar, dressing table or storage unit. However, its true value lies in its design. The High Heel model is part of the ‘Fluid Realities’ collection, an exclusive collaboration between KARE and renowned star designer Karim Rashid. He is one of the most influential designers of our time. His signature style is characterised by an iconic design language and visionary aesthetics. The exclusive designer furniture and lighting from the KARE x Karim Rashid collaboration combine futuristic elegance with functional clarity.
- Modern, large wall console in white, 200 x 74 x 200 centimetres (H/W/D)
- Minimalist and functional designer furniture for every style of living, which impresses with its clean lines and glossy finish
- The console table from the exclusive Karim Rashid x KARE Design collaboration showcases the designer's iconic style in every detail
- A practical upgrade for any home, with two spacious compartments with hinged doors for easy storage of keys, accessories or everyday items
- Versatile – as a stylish storage unit in the hallway, an elegant dressing table in the bedroom or a decorative highlight in the living area
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 74 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 43.7 kg |
| Volume (packed) | 0,45 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 100 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | High Heel |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in