Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Many possible uses make a piece of furniture timeless and durable. This wall console can be used as a home bar, dressing table or for storage. However, its true value is its design. The High Heel model comes from the “Fluid Realities” collection, KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. He is one of the most influential designers of our time. His signature is characterized by an iconic design language and visionary aesthetics. The exclusive designer furniture and designer lamps from the KARE x Karim Rashid collaboration combine futuristic elegance with functional clarity.
- Modern, large wall console in black, 200 x 74 x 200 centimeters (H/W/D)
- Minimalist and functional designer furniture for every modern living style
- Console from the exclusive cooperation Karim Rashid x KARE Design
- There is practical storage space behind two hinged doors
- Ideal console for hallways, living rooms and bedrooms
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 74 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 43.7 kg |
| Volume (packed) | 0,45 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 100 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | High Heel |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in