Description
The Grace series combines elegant white marble with a delicate grain in soft gray tones with fluted fronts in a fluted design crafted from high-quality solid mango wood, making it a stylish design highlight in any living space. Delicate, gold-colored details made of electroplated steel lend the furniture an elegant lightness and underscore its modern interior character. As a natural stone, the marble makes each piece of furniture unique, while the handcrafted construction from FSC®-certified solid wood in a trendy grooved look stands for quality, sustainability, and timeless aesthetics. Versatile enough to serve as a stylish console table in the entryway, an elegant vanity, or a practical addition to the dining room. Ideal for displaying decorative accents while providing functional storage space.
- Elegant brown console table made of solid wood with fluted fronts and a marble top, 77 x 101 x 31 centimeters (H/W/D)
- Design highlight: The Grace series captivates with its combination of elegant marble and a fluted mid-section crafted from high-quality solid mango wood
- Height-adjustable floor glides and two drawers with practical storage space for everyday items
- It can also be used as a side table in the hallway, as a vanity table, or in the dining room as a handy addition to the table
- Every piece of Grace furniture is a one-of-a-kind, handcrafted item made from FSC® C149863-certified solid mango wood
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 77 cm |
| Width | 101 cm |
| Depth | 31 cm |
| Weight | 27.2 kg |
| Volume (packed) | 0,15 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Each piece unique, FSC certified, Hand-crafted, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Mango Solid wood Stained-lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Cover plate: Marble, Drawer: Mango Solid wood Stained-lacquered, Legs: Steel powder-coated, Drawer floor: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 15 mm Thickness of panel, 20 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Floor glides: Adjustable in height, Knocked-down, Partly dismantled, FSC certified |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Grace |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | May, June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in