Description
Noble and special - this hallway console wants more. The shape: a flat oval, the storage surface made of light, genuine marble and a body that stands out among the console tables with dark gray fronts and sides made of solid wood in a ribbed look. Glenn radiates discreet noblesse and timeless elegance and convinces with valuable materials. Material: (table top: marble, drawer body: medium density fiberboard lacquered, base: steel powder coated, drawer front: mango solid wood lacquered).
- Plays with the black and white contrast: elegant hallway console with light marble top and dark gray solid wood carcass on filigree steel frame in black
- With the oval shape and vertically structured fronts, this console table is a masterpiece of graphic furniture design
- Two drawers with concealed recessed handles on the top edge provide generous storage space
- May also be misappropriated as a laptop table for the living room. In the home office files, iPad and the charging stations find place here
- Drawer fronts mango solid wood, FSC® C149863 certified wood
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 81 cm |
| Width | 101 cm |
| Depth | 33 cm |
| Weight | 28.5 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey, White |
|---|---|
| Details: | FSC certified, Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Tabletop: Marble, Drawer frame: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Foot: Steel powder-coated, Drawer front: Mango Solid wood Lacquered, 20 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, FSC certified |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Series: | Glenn |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in