Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Delicate lines, a clean-lined shape: this coffee table with its graphic steel wire frame is a masterpiece of minimalist design. Its colour and size make it an aesthete with a high coolness factor!
- An oval designer coffee table with a glass top - timelessly beautiful and modern at the same time.
- Black is the perfect background to stage beautiful furnishing accessories such as brass candlesticks or decorative objects.
- Practical roommates with plenty of room for TV dinners, photo books or lush bouquets.
- Black furniture is celebrating a cool comeback - especially if it has such filigree lines as this table.
- Coffee tables in the Wire series are available in many variations, sizes and colours.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40.5 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 8.8 kg |
| Volume (packed) | 0,28 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Tabletop: Glass Toughened safety glass Lacquered, Tabletop: 5 mm Thickness of panel, Knocked-down, 10 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Wire |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in