Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A piece of furniture for eternity, that's what you could say about this solid wood coffee table. Thoughtfully designed, it captures the best of nature. Made from sustainably managed wood, it not only offers an environmentally friendly choice, but also a sophisticated look. Thanks to its design qualities, this wooden table also finds its place indoors. We recommend protecting the outdoor coffee table from splashing water on balconies, terraces and gardens.
- Rectangular wooden garden table, 40 x 120 x 60 centimeters (H/W/D)
- Sustainably manufactured from solid acacia wood and waxed, FSC® C149863 certified wood
- With its height of 40 cm, the coffee table is an ideal storage surface in combination with your outdoor seating area
- Good design and the high quality of the garden furniture collection are an invitation to use this wooden furniture indoors too
- You can find more garden furniture from the Honolulu collection in our store
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 0 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | FSC certified, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Outdoor furniture assortment, splash-proof |
| Print catalogue: | Acacia Solid wood Oiled, 75 kg Max. load-carrying capacity, splash-proof, Knocked-down, Outdoor furniture assortment, FSC certified |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Valencia |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Spring Selection, Wild Summer |
Reviews
Log in