Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Obviously, nature was involved in the design of this piece of furniture. Perhaps a pretty walnut tree in front of the window? In any case, the result is spectacular: a coffee table in the stylised form of a halved walnut shell with a dark glass top.
- So simple and so beautiful: a coffee table with fine walnut veneer
- An elegant mix of black glass and dark wood - united by the simple, beautiful hemispherical shape
- A designer piece of furniture that harmonises perfectly with cubic furniture and angular sofas
- 100 per cent function and design without frills
- With a large hide carpet underneath and cushions to go with it, it becomes the centre of the chilling zone
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 35 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 80 cm |
| Weight | 11 kg |
| Volume (packed) | 0,36 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Acrylonitrile butadiene styrene, Tabletop: Glass Toughened safety glass Colored, Paneling: Walnut Medium density fibreboard (MDF) Veneered, 20 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Tear Drops |
| Specials: | Price cut |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
Log in