Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This round coffee table in black and cream and white with its ceramic top will create a modern, stylish ambience in the room. The combination of colours looks elegant and timeless, while the round shape adds soft, harmonious highlights. The ceramic top gives the table a distinctive, easy-care surface that is both robust and aesthetically pleasing. This combination fits perfectly into minimalist and Scandinavian furnishing styles while creating an elegant, balanced overall look.
- Round coffee table in black and white, 32 x 93 x 93 cm (H/W/D)
- The light-coloured ceramic table top in cream and white provides a contrast to the solid body with its wood grain
- The table top rests on a frame made of black lacquered oak wood
- The minimalist, elegant design harmonises perfectly with modern interiors
- Supplied fully assembled, maximum weight capacity 50 kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 32 cm |
| Width | 93 cm |
| Depth | 93 cm |
| Weight | 52 kg |
| Volume (packed) | 0,48 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown, White |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Frame: Oak Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Tabletop: Stoneware lacquered, Foot/Base: Acrylonitrile butadiene acrylic, Stand: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 50 kg Max. load-carrying capacity, Assembled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Phoenix |
| Specials: | Deals, In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
Log in