Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Innovative design meets visionary aesthetics: this is the “Fluid Realities” collection from Karim Rashid x KARE. This exclusive designer collection is the result of the creative collaboration between KARE and star designer Karim Rashid - one of the most influential personalities on the modern design scene. His unmistakable signature is reflected in iconic shapes and futuristic elegance. The designer furniture and lamps in this unique collection combine stylish innovation with functional clarity and make a real statement in any room.
- Rectangular side table in black and beige, side table in pink and white, 38 x 90 x 60 centimeters
- Creative design from the hand of star designer Karim Rashid designed exclusively for KARE Design
- The abstract floral design of the table top gives the rectangular coffee table its charm
- The living room table in timeless colors immediately adds cheerfulness and style to any ambience
- Stable and robust legs made of powder-coated steel
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 38 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 40 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Black, Nature |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Tabletop: Ash Wood veneer Lacquered, Foot: Steel powder-coated, 2,20 cm Thickness of panel, 100 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Petal |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in