Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A statement piece with gallery character: this coffee table combines sculptural elegance with functional design. The organically curved top made of finely marbled ceramic lends the room a luxurious touch and attracts everyone's attention. The centrally positioned base made of powder-coated steel not only provides stability, but also creates an exciting contrast to the flowing shape. Ideal as a stage for design objects, as a stylish snack area or as the centerpiece of a modern living concept. The ensemble looks particularly harmonious with sofas in muted tones, textured textiles and statement lights in a metallic look. A work of art for the living room with functional added value.
- Oval coffee table in brown with table top in marble look, 38 x 120 x 60 centimeters (H/W/D)
- A design icon with a sculptural design language for the modern, exclusive living style
- The highlight of the coffee table is the organically shaped ceramic table top with luxurious marbling
- The central base of the table is made of robust steel and creates a stylish contrast
- Functions as a stylish shelf for decorations, a practical surface for snacks or a central living room element
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 38 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 63.5 kg |
| Volume (packed) | 0,14 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Stand/base, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Tabletop: 8 mm Glass Toughened safety glass Lacquered, Tabletop: 3 mm Stoneware lacquered, Foot: Steel powder-coated, 35,50 x 54 x 31 cm Stand/base, 9 mm Thickness of panel, 30 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Paso |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in