Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The furniture in the Giorgio collection skilfully combines sophisticated design and homely elegance. Expressive wood meets elegant glass accents, lending depth and a touch of glamour to the overall look. Rounded lines and delicate metal feet create a modern lightness that still exudes down-to-earthness. This coffee table becomes a stylish focal point in the living room – ideal for storing magazines, snacks, or stylish decorative objects. The smooth dark glass surface can be cleaned in no time at all. Inside, the collection scores with plenty of space for your favorite items and everyday essentials – outside with a look that leaves a lasting impression. Ideal for stylish living concepts that value character, comfort, and quality.
- Large coffee table with glass top made of wood, 45 x 130 x 70 centimetres (H/W/D)
- The cover plate made of colored, dark glass is particularly easy to clean and creates a luxurious, modern look
- Body and fronts made of high-quality walnut veneer, which captivates with its natural warmth and distinctive grain
- The slim stainless steel feet ensure stability and durability and a high-quality appearance
- Remote controls, magazines, and the like can be stored in the integrated drawer
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 130 cm |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 43 kg |
| Volume (packed) | 0,48 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Tabletop: Glass Colored, Foot/Base: Stainless steel lacquered, Drawer frame: Walnut Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 10 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Giorgio |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | April, May |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in