Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This round coffee table with a fine walnut table top combines natural beauty and modern design. The striking grain of the wood brings warmth to any living room, while the stylish, cone-shaped steel base combined with golden accents in titanium-coated steel adds a luxurious touch. Perfect as a shelf for snacks, books or the remote control - whether in front of the sofa or as an eye-catcher in the room. Ideal for setting elegant accents and enriching the interior.
- Brown, round coffee table with ceramic top, 42 x 70 x 70 centimeters (H/W/D)
- The round table top made of fine walnut wood gives the table a natural warmth and impresses with its striking grain
- The conical base made of robust steel is adorned with brown wood decoration
- Two narrow, gold-colored strips made of titanium-coated steel add glamour to the coffee table
- As a stylish shelf for snacks and remote control in front of the sofa
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 42 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 8.7 kg |
| Volume (packed) | 0,30 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Copper, Silvery |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Tabletop: Walnut Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Foot/Base: Steel laminated : wood optic, Slat: Steel titanium coated, 12 mm Thickness of panel, 35 kg Max. load-carrying capacity, Assembled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Cono |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
Log in