Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Organic tableware series combines flowing, organic shapes with artisanal charm, bringing a natural touch to the table. Made from high-quality ceramic, it is particularly robust, durable, and easy to care for. Whether for everyday use or festive occasions, this tableware combines style with enjoyment and is ideal for presenting food in style and creating special moments in everyday life. The practical set of two coffee cups and saucers in muted turquoise adds soft color accents and brings a fresh, Mediterranean touch to the table. Combined with light wood, natural fibers, and subtle metal details, it creates a relaxed, summery look.
- Set of coffee cup and saucer in blue, 2.4 x 17.6 x 17.6 centimeters (H/W/D)
- The organic design creates a unique, handcrafted look and lends natural charm
- The cool turquoise brings Mediterranean charm and harmony to any table setting
- Made from high-quality ceramic, the tableware is particularly robust and durable
- Dishwasher safe and therefore perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2.4 cm |
| Width | 17.6 cm |
| Depth | 17.6 cm |
| Weight | 0.54 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Turquoise |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity |
| Print catalogue: | Stoneware lacquered, Dishwasher-safe, 390 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Organic |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in