Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Organic tableware series combines flowing, organic shapes with artisanal charm, bringing a natural touch to the table. Made from high-quality ceramic, it is particularly robust, durable, and easy to care for. Whether for everyday use or festive occasions, this tableware combines style with enjoyment and is ideal for presenting food in style and creating special moments in everyday life. The practical set of two coffee cups and saucers in elegant black enhances modern table decorations and adds stylish accents to minimalist or industrial interiors. Combined with light-colored textiles, gold-colored cutlery, or natural wood elements, it creates an exciting contrast that enhances any table setting.
- Set of coffee cup and saucer in black, 2.4 x 17.6 x 17.6 centimeters (H/W/D)
- The organic design creates a unique, handcrafted look and lends natural charm
- In clean black, ideal for modern, minimalist, and industrial table settings
- Made from high-quality ceramic, the tableware is particularly robust and durable
- Dishwasher safe and therefore perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2.4 cm |
| Width | 17.6 cm |
| Depth | 17.6 cm |
| Weight | 0.55 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity |
| Print catalogue: | Earthenware, Dishwasher-safe, 390 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Organic |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in