Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A touch of humor meets classic design: this two-piece mug set combines timeless elegance with a tongue-in-cheek twist. The fine porcelain in pure white becomes a stylish statement piece at the breakfast table thanks to a lovingly hand-painted motif. Whether as a charming start to the day or as a topic of conversation over coffee - enjoyment with personality is served here. Thanks to the glazed finish, the set is not only a visual highlight, but also suitable for everyday use and easy to clean. Particularly effective in combination with simple cutlery, colorful napkins or playful retro-look accessories.
- Coffee cup and saucer set of 2 made of porcelain in white, 6.5 x 19 x 19 centimeters (H/W/D)
- The motif makes the white tableware set with its simple, classic design a fun eye-catcher
- The hand-painted decor brings good humor to the kitchen table
- Made from high-quality, glazed ceramic, the mug is as functional as it is decorative
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 6.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Depth | 19 cm |
| Weight | 0.48 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Each piece unique, Filling quantity, Handpainted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Porcelain glazed, Each piece unique, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 160 ml Filling quantity, Handpainted |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Favola |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
Log in