Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Discover our original cup sets with an exceptionally designed coffee or tea cup with a matching saucer! Perfect for moments of indulgence and as a special gift. High-quality materials, unique design and lovingly crafted details make each cup a highlight. Ideal for cosy hours or as a special table decoration. Order now and take your coffee enjoyment to a new level!
- Coffee cup and saucer in white (set of two) 5.5 x 19.2 x 19.2 cm (H/W/D)
- The perfect breakfast set with an artistic touch, made of porcelain and glazed
- The hand-painted decoration will add a feel-good touch to the kitchen table
- The porcelain cup and saucer are handmade and hand-painted
- As a practical feature, the cup and saucer are microwave and dishwasher-safe
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 6.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Depth | 19 cm |
| Weight | 0.46 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Each piece unique, Filling quantity, Handpainted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Porcelain glazed, Each piece unique, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 160 ml Filling quantity, Handpainted |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Favola |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
| Marketing calendar: | June, July |
Reviews
Log in