Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This handmade series combines the incomparable beauty of real ceramic with the enchanting play of aqua colors. How practical: the Azur tableware series can be put in the
dishwasher and microwave.
- Set of ceramic coffee cup and saucer in turquoise and white, 6.5 x 14.6 x 14.6 centimetres (H/W/D)
- The variations of turquoise in the artistic, traditionally crafted glaze bring a touch of holiday flair to the table
- Looks just as good on a linen tablecloth as it does on a solid wood table
- Charming irregularities reveal the craftsmanship that goes into making this tableware series
- How practical: the Azur tableware series is dishwasher and microwave safe
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 7.5 cm |
| Width | 15 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.45 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Blue, Bluegreen, Green |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Hand-crafted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Hand-crafted, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 280 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Azur |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in