Description
A touch of humour meets functional design: this coat rack in a coat hanger look not only brings order but also style to your hallway or dressing room. With five round hooks, it offers enough space for jackets, bags and your favourite accessories – everything is within easy reach and neatly arranged. Made of sturdy metal, it impresses with its durability and easy care. As a charming wall object, it adds a playful accent to minimalist rooms. Particularly effective on colored walls or combined with mirrors, key boards, and shoe racks—for an entrance area with character.
- Black wall coat rack with five metal hooks, 36 x 60 x 4.7 centimetres (H/W/D)
- The coat rack in the shape of a coat hanger is a charming design highlight in any hallway or dressing area
- The five round hooks stylishly keep your entrance area tidy
- Ideal for jackets, clothing, bags, or accessories
- Made of sturdy steel, making it particularly durable and easy to clean
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 36 cm |
| Width | 60.5 cm |
| Depth | 4 cm |
| Weight | 0.45 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Wardrobe hook: Steel powder-coated, 20 kg Max. load-carrying capacity, Assembled |
| Room: | Corridor |
| Season: | Saison2025-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in