Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Coatrack: ideally located near the entrance, the Cosmopolitan coatrack offers the perfect service for visitors and your own requirements. Always ready to hand, wrinkle-free
and clearly arranged in twelve sections, the smart design offers everything you need for a stylish appearance. On its hangers jackets and coats remain true to their shape,
while hats, scarves and accessories also find a practical place. All this without unnecessary frills, but with classic high-quality features. Matching this stylish look, which
combines noble mango wood with cool iron, further elements of this series are also available. Shelf unit
- Comes with matching coathangers
- A match for many furnishing styles
- The upper/lower shelf is ideal for chairs and bags
- Looks great in the hallway, bedroom or dressing room
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 175 cm |
| Width | 104 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 17.5 kg |
| Volume (packed) | 0,16 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Frame: Steel zinc-plated, Coat hanger: 12 Stück Mango Solid wood Lacquered, Shoe rack: Mango Solid wood Lacquered, 15 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Bedroom, Corridor |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Cosmopolitan |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | February |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in