Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An elegant retreat with practical added value: the bench in soft bouclé white brings a modern lightness to any ambience. The delicate frame made of matt black steel creates an exciting contrast and gives the design clear lines. The fold-out seat conceals generous storage space that provides order and structure - perfect for home textiles, books or small accessories. Versatile use as a comfortable rest area in the hallway, a stylish addition to the living area or a practical storage unit in the bedroom. Combined with textile highlights, it creates a homely overall look full of style and function.
- Folding upholstered bench with bouclé cover in white, 45 x 101 x 46 centimeters (H/W/D)
- The soft bouclé cover in delicate white creates a harmonious, modern look
- The slender legs and geometric details in black made of robust steel create a clear contrast
- The fold-out bench creates stylish storage space for blankets, books or accessories
- Flexible use - as a cozy seat or as a stylish shelf
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 46 cm |
| Width | 100.5 cm |
| Depth | 45.5 cm |
| Weight | 13.3 kg |
| Volume (packed) | 0,14 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Seat height |
| Print catalogue: | Frame construction: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated Pine, Cover: Polyester, Upholstering: 25 kg/m³ Polyurethane, Legs: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, 20,50 cm Seat height, 50000 Martindale Abrasion test, Partly dismantled |
| Room: | Corridor, Outdoor |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | February |
Reviews
Log in