Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Bell range stands for elegance with a casual twist. The fine china tableware combines the typical forms of ceramic tableware with modern glamour - and the practical feature is that it's dishwasher safe!
- XXL china plate, also an eye-catcher as an underplate or serving plate
- This fine tableware series combines the typical shape of ceramic pieces with modern glamour
- Maximum elegance: the combination of cream and gold, which can be combined well with all furnishing styles
- Wine coolers and lanterns are elegant table companions for this tableware series, while colourful bouquets of flowers offer a seductive accompaniment
- Practical: after the party the china tableware simply disappears in the dishwasher
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2.6 cm |
| Width | 38 cm |
| Depth | 36.8 cm |
| Weight | 1.71 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Golden, White |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Firing temperature, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Porcelain glazed, Dishwasher-safe, 1600 ml Filling quantity, 1200 °C, not suitable for microwaves |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2017-2 |
| Series: | Bell |
| Specials: | Deals, In stock |
| Marketing calendar: | April, December |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in