Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A modern armchair that combines timeless elegance with cozy lightness. The elegant bouclé upholstery in light cream and beige emphasizes the harmonious silhouette and gives the design a particularly stylish look. Simple legs made of sturdy steel in modern greige add a soft, contemporary accent and provide a stable base. Thanks to comfortable upholstery, a rounded seat shell, and integrated armrests, the chair is comfortable to sit in, ideal for long evenings at the dining table or as a stylish addition to your home office.
- Modern armchair with bouclé upholstery in cream and beige, 80.5 x 58 x 60 centimeters (H/W/D)
- The chair impresses with its elegant bouclé cover in light beige and its harmonious silhouette
- The simple legs made of sturdy steel in modern greige add a subtle accent
- With its timeless design, this chair complements all interior styles, whether at the dining table or as a desk chair
- Maximum seating comfort thanks to comfortable upholstery, rounded seat shell, and armrests
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80.5 cm |
| Width | 58 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 5.98 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: Polyester, Upholstering: Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 45,50 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | San Francisco |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | March |
Reviews
Log in