Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An elegant upholstered chair with a velvet-soft cover made of polyester velvet. Gives every dining room a touch of exclusivity. The dark wooden legs also contribute to this. Made in the EU. Other versions also available.
- Combines well with other chairs
- Easy-care material
- Perfectly suited to the modern dining area
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 87 cm |
| Width | 58 cm |
| Depth | 67 cm |
| Weight | 10 kg |
| Volume (packed) | 0,37 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Fastness to light, Fastness to rubbing, Max. load-carrying capacity, Pilling |
| Print catalogue: | Frame: Chipboard Natural/untreated, Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Foot/Base: Beech Solid wood Lacquered, 110 kg Max. load-carrying capacity, Abrasion test: 45000 Martindale Abrasion test, Pilling test: 4 Pilling, Light fastness: 4 Fastness to light, Rub fastness: 4 Fastness to rubbing |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2017-1 |
| Series: | Mode |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in