Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This Scandinavian-style armchair combines soft shapes with natural materials. The bouclé cover in brilliant white gives it a sophisticated touch, while the oiled oak frame provides stability and warmth. The ergonomic shape and comfortable upholstery invite you to spend relaxing hours at the dining table, in the home office or in the lounge. Perfect for minimalist living concepts or as a stylish contrast to bold colours - a design highlight with a feel-good factor.
- Modern armchair in white with bouclé cover, 79.5 x 55 x 55 centimetres (H/W/D)
- The Scandinavian-style dining chair combines simple elegance with natural, warm materials
- The oiled solid oak frame ensures stability and a natural look
- Thanks to its soft upholstery and ergonomic shape, the chair offers optimum comfort for long periods of sitting
- Ideal for the dining room, home office or lounge area, this armchair sets stylish and modern accents
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 79.5 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 8 kg |
| Volume (packed) | 0,36 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Nature |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Cigarette test passed, Fastness to light, Fastness to rubbing, Max. load-carrying capacity, Pilling, Seat height, Ökotex certified |
| Print catalogue: | Cover: Polyester, Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Legs: Oak Solid wood Oiled, 120 kg Max. load-carrying capacity, 49 cm Seat height |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Julius |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Nature | |
Reviews
Log in