Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Sitting pretty. A chic and comfortable upholstered chair in a charming retro look. Elaborate and highly decorative diamond quilting on the backrest. The flared legs lend a modern touch. Stylishly enhances every table.
- Chic and comfortable upholstered chair with armrests in a charming retro look.
- Harry is the ideal companion to the dining table.
- The shell shape and continuous arm and backrest are made for long evenings at the dining table.
- Shades of brown are becoming increasingly popular for furnishing - because they are warm and homely.
- The easy-care cover can be wiped clean with a damp cloth - ideal in the dining area! Also a great solution as an individual item at your desk or as a replacement for an armchair for reading and listening to music.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 82 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 62.5 cm |
| Weight | 8.5 kg |
| Volume (packed) | 0,27 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Textile polyurethane-coated, Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 46,50 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2017-1 |
| Series: | Harry |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Topic: | Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in