Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Elegance and timeless modernity - these are the features that characterise the design of this premium-quality upholstered chair. The tweed-look cover meets the warm, brown walnut wood of the backrest and the two combine to create a sophisticated finish. The curved backrest and the foam padding ensure pleasant seating comfort. The frame and legs of the chair are made of steel and powder-coated in black.
- Upholstered chair with armrests for the dining room, 76.5 x 62 x 56.5 cm (H/W/D)
- The beige-coloured chair is upholstered in a textured and slightly mottled fabric
- The rear of the backrest is made of walnut and ensures both quality and style
- Can hold weights of up to 120 kg with a seat height of 46 cm
- We supply this dining chair already assembled
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 76 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 9.5 kg |
| Volume (packed) | 0,36 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Upholstering: 28 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Frame construction: Plywood Natural/untreated, Backrest: Walnut Chipboard Veneered, 100 % Polyester, 120 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 46 cm Seat height, 40000 Martindale |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Cindy |
| Topic: | Home Office |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in