Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The round shell shape was a classic design feature of Art Deco chairs and still looks great today. Brass details and the simple steel frame give the chair elegance, while the leather-look upholstery adds an exclusive touch. No wonder that this armchair is well suited for modern rooms as well as glamorous interiors.
- Classic chair with rounded back and armrests in an elegant design idiom, in grey and black with a brass accent
- Whether as a cocktail lounge chair, dining table chair or in the office for your desk: it is a perfect companion with lots of flair
- Style allrounder: the leather look in grey matches modern white tables and also wooden tables in the industrial style
- The rounded, continuous arm and backrest and the pleasant upholstery make this chair so comfortable
- Robust and easy to clean: the cover made of coated fabric is the perfect everyday partner
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 78.5 cm |
| Width | 57.5 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 7.8 kg |
| Volume (packed) | 0,26 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Frame: Steel titanium coated, Cover: 100 % Textile polyurethane-coated, Upholstering: 24 kg/m³ Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Backrest: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 49 cm Seat height |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Series: | Boulevard |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in