Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This stylish chair with armrests combines Scandinavian design with top-quality craftsmanship. The padded seat and backrest in elegant beige ensure a high level of comfort. Made of solid oak, it impresses with stability and durability. The clean-lined design features and natural materials give it a timeless elegance. Perfect for the dining room or living room – a furnishing highlight that harmoniously combines comfort and style.
- Modern dining chair in the Scandinavian style, 86.5 x 58 x 56.5 cm (H/W/D)
- The frame made of lacquered solid oak provides this chair with armrests both its quality and aesthetic appeal
- The beige-coloured wooden chair promises relaxed seating with its round back and foam padding
- The balanced design of the dining chair makes it a timelessly modern styling partner in any room
- Maximum weight capacity 110kg, seat height 44.5 cm
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 86.5 cm |
| Width | 58 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Weight | 8.6 kg |
| Volume (packed) | 0,32 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Nature |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Frame: Chipboard Natural/untreated, Oak Solid wood Lacquered, Cover: Polyester, Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, 44,50 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | August |
| Specials: | In stock, Price cut |
Reviews
Log in