Description
Chair: aesthetic reduction. This modern upholstered chair celebrates the elegance of minimalism. The reduced seat and backrest merge smoothly. The light padding provides comfort. The seat shell is supported by a finely drawn, filigree frame which appears refined and almost weightless. This chair is definitely an enrichment for any modern-reduced interior. Available in other colours and as a bar stool.
- Also available as a barstool
- A modern upholstered chair in a reduced design with filigree frame
- Light upholstery
- Perfectly suited to the modern furnishing style
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 83 cm |
| Width | 48 cm |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 5.82 kg |
| Volume (packed) | 0,29 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 25000 Martindale Textile polyurethane-coated, 100 % Textile polyurethane-coated, Upholstering: 28 kg/m³ Polyester, Seat: Polypropylene, Foot/Base: Steel powder-coated, 10 % Cotton, 20 % Linen flax, 70 % Polyester, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 48,50 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2017-2 |
| Series: | Wire |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Topic: | Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in