Description
Give your dining room the look of a hip restaurant! With the Viva Green chair you've got the right shape and colour. And if your guests remain seated until the early hours of the morning after a meal, this may well be due to its pleasantly soft upholstery.
- This perfect seat in casual green will enhance any (dining) room with its sleek shape
- Great modern design for the new dining class!
- Super comfortable and with discreet chic: You sit in the comfort of a star restaurant!
- Right up to date: soft velvet meets matt shining brass. Dark green is a great colour for furnishing!
- Stands sturdily on beautiful brass coated steel legs. Also available with a rosé coloured cover
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 82 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 58 cm |
| Weight | 4.6 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Green |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Upholstering: 26 kg/m³ Polyester, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel brass-plated, 120 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 46,50 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Viva |
| Specials: | In stock, PRIMA |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in