Description
With this chair you are stylistically up to date. The easy-care and pleasantly soft cover in velvety cream meets matt shiny brass, and thus radiates a glamorous simplicity. A perfect and comfortably upholstered seat that enhances the dining room with its sleek shape.
- Dining room chair: this upholstered chair provides that certain something at the dining table
- Versatile: fits in the dining room, home office or also as a chair at the dressing table in the bedroom
- Fashionable in cream: the easy-to-combine shade of cream shimmers lighter or darker thanks to its velvet look, depending on how the light falls
- Seating comfort: really cosy thanks to the curved shape and seat height of 46.5cm
- Stable: the chair stands sturdily on beautiful legs made of brass-coated steel. Will support up to 120 kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 81.5 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Weight | 4.9 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Golden |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 26 kg/m³ Polyester, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel brass-plated, 120 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 46,50 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2021-2 |
| Series: | Viva |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in