Description
Great modern design for a new dining experience! With this upholstered chair you can give your dining room the look of a stylish star restaurant. But the chair also cuts a fine figure in the study or at a small dressing table in the bedroom. The cover made of synthetic fibre shimmers attractively and is particularly fashionable in combination with the shiny brass.
- Dining room: the sleek shape and glamorous colour combination enhance any living area or dining room
- Velvet: the dining chair looks classy thanks to its velvety black, which shimmers lighter or darker depending on how the light falls
- Versatile: also adds a stylish touch to the desk in the home office
- Stable and classy: featuring steel legs that are finished with a brass coating
- Comfort: the shell-shaped seat and backrest are upholstered throughout and offer wonderful seating
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 81.5 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Weight | 4.8 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 26 kg/m³ Polyester, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel brass-plated, 120 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 46,50 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2021-2 |
| Series: | Viva |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam, Retro Elegance | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in