Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its futuristic silhouette and pink upholstery in a vintage leather look, this chair sets modern accents in any room. The delicate steel legs with a chrome finish lend it an elegant lightness. The chair not only combines stylish aesthetics, but also exceptional comfort, making it the perfect companion in modern living spaces - whether at the dining table, in the home office or as a unique eye-catcher at the make-up console. A true design statement for sophisticated interiors.
- Modern chair in pink with chrome frame, 84.5 x 49.5 x 59 centimetres (H/W/D)
- The futuristic silhouette and the pink cover in a vintage leather look create a futuristic, stylish look
- A design highlight in modern interiors - whether as a dining chair, in the home office or at the make-up console
- Delicate chair legs made of robust steel create a modern contrast with a chrome finish
- The soft upholstery and ergonomic design create maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 85.5 cm |
| Width | 48.5 cm |
| Depth | 60.5 cm |
| Weight | 5.2 kg |
| Volume (packed) | 0,18 m³ |
Product information
| Color : | Rose |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 27 kg/m³ Polyurethane, Foot/Base: Steel chromed, Plywood Lacquered, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 49 cm Seat height, Abrasion test: 40000 Martindale Abrasion test |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | SoftBlossom |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in