Description
A design highlight with understatement: the elegant chair in greige combines modern lines with homely comfort. The gently curved silhouette and soft upholstery invite you to sit and relax - whether at a stylish dinner, in a creative workspace or as an eye-catcher in a reading corner. Slim legs in greige provide graphic clarity and perfectly accentuate the timeless shade. The piece of furniture looks particularly harmonious in combination with natural materials such as wood or linen and warm accents in bronze or cream. A piece of seating furniture that blends effortlessly into any interior - and still leaves an impression.
- Comfortable chair in beige and greige, 83 x 51 x 60 centimeters (H/W/D)
- The softly mottled cover in light beige with quilted seams creates an inviting atmosphere
- The simple legs made of robust steel in modern greige create an elegant, timeless accent
- Thanks to its soft upholstery, the chair offers optimum comfort for long periods of sitting
- Thanks to its compact shape, the chair can be perfectly integrated into the dining room, home office or lounge area
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 84 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 6.2 kg |
| Volume (packed) | 0,37 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 28 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Frame construction: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 48 cm Seat height, 35000 Martindale Abrasion test |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Ruby |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in