Description
An eclectic mix of styles is the magic formula for unusual furnishing ideas - and for this purpose you've come to exactly the right place at KARE! The Rosali dining chair combines retro styling with a classic design element, namely the backrest with Viennese wickerwork made of rattan. On top of that, the seat is covered with a bouclé-style fabric. All these design features make the dining chair a real eye-catcher.
- Chair in light beige with rattan wickerwork, 81 x 47 x 57 cm (H/W/D)
- Creative retro design featuring a combination of wood, wickerwork and bouclé upholstery
- This exciting mix of materials makes it easy to combine the chair with any dining table
- The seat is padded for pleasant seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 83.3 cm |
| Width | 48 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 5.3 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Nature, White |
|---|---|
| Details: | Foam, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Cover: 100 % Polyester, Seat: Plywood Natural/untreated, Backrest: Solid wood, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 47 cm Seat height, 28 kg/m³ Foam, Maintenance and Cleaning: |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Rosalie |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Nature | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in