Description
Leather aesthetics in black - This chair features unadorned clean lines. In its restrained design it is timelessly beautiful, inviting guests to the table with the promise of a comfortable seat. Top-quality finish with a black leather cover from top to bottom gives the Milano chair an exclusive look. Its matt black look enables a range of stylish combinations and adapts harmoniously to modern furnishing concepts while adding a contemporary touch to more traditional furnishing styles.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 91 cm |
| Width | 47 cm |
| Depth | 61 cm |
| Weight | 5.8 kg |
| Volume (packed) | 0,36 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Steel natural, Bonded leather, 110 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Milano |
Reviews
Log in