Description
Lightness meets modern design - an outdoor armchair that not only looks great, but also impresses with its comfort. The delicate rope covering provides an airy seat, ideal for warm days outdoors. Durable materials make it particularly easy to clean, while the powder-coated steel frame ensures stability. Whether as a stylish addition to the dining table or as an eye-catcher on the balcony - it can be combined in many ways and is always an eye-catcher
- Outdoor armchair in red, 85 x 54 x 62 centimetres (H/W/D)
- The rope coverings create seating comfort and an airy seat, even on hot days
- The polypropylene ropes are durable and make this garden chair easy to care for and long-lasting
- The robust legs and armrests made of powder-coated steel ensure stability
- The sleek design complements any outdoor area and a wide variety of living styles
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 84 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 3.8 kg |
| Volume (packed) | 0,23 m³ |
Product information
| Color : | Red |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Outdoor furniture assortment, Seat height |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Backrest: Polyethylene, Seat: Polyethylene, 110 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 44 cm Seat height, Outdoor furniture assortment |
| Room: | Outdoor |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Madagascar |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in