Description
This chair plays successfully with the colours of nature: oak wood and the light, cream-coloured cover give the chair Lara visual lightness. It is a dining chair that has the talent to be an all-rounder in the whole home! Whether in the bedroom as a place to put clothes, by your desk or dressing table or in the hallway where you put on your shoes next to the coat rack: with its neutral colours and pure lines, this comfortable upholstered chair will cut a fine figure anywhere.
- Beige chair with corduroy cover, 92 x 44 x 45 cm (H/W/D)
- Timelessly modern furnishing style for your dining room and the like
- This dining chair is particularly characterised by the high-quality legs made of solid and oiled oak
- Pleasant seating comfort is provided by the foam padding
- Can support a weight of 110 kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 92 cm |
| Width | 44 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 6 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Details: | Abrasion test, Fastness to light, Fastness to rubbing, Max. load-carrying capacity, Pilling, Seat height, Spot cleaning |
|---|---|
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 30 kg/m³ Polyester, Seat: Plywood Natural/untreated, Legs: Oak Solid wood Oiled, 110 kg Max. load-carrying capacity, Spot cleaning, 48 cm Seat height, Abrasion test: 90000 Martindale, Pilling test: 5, Light fastness: 5, Rub fastness: 4 |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Lara |
| Specials: | Deals, In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern Wood | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in