Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The skilful mix of form, colour and material makes this upholstered chair a special piece of seating furniture. Its black lacquered legs with gold sleeves form a charming contrast to its textile covers and the smartly tailored backrest. The set of two chairs is an ideal starter package for a small dining area, whether for a square or round table.
- Set of 2 upholstered chairs with black legs and a velvety cover in taupe, a dark grey which gives an impression of warmth due to its brown element
- Thanks to the rounded backrest and the comfortable upholstery, Iris is perfect as seating for long dinner evenings
- Elegant in the bedroom next to an upholstered boxspring bed as a place to put clothes on
- Furniture with a touch of grandeur is good for every room! The combination-friendly colour and velvet look immediately create style
- A fantastic furnishing partner for wooden furniture, retro interiors and rooms in neutral natural colours
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 84 cm |
| Width | 49 cm |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 6.2 kg |
| Volume (packed) | 0,14 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Upholstering: 19 - 21 kg/m³ Polyurethane, Foot/Base: Steel titanium coated, Legs: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 46,50 cm Seat height, 30000 Martindale Abrasion test |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2020-2 |
| Series: | Iris |
| Specials: | In stock, Price cut |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in