Description
Super trendy: this velvet chair with a simple design in an elegant grey tone creates a subtle mood. Thanks to the upholstery and shell shape, the chair is also very comfortable and guarantees long convivial dinner evenings with friends.
- Velvet chair with simple design for the dining room, living room or study.
- Provides a discreet and stylish furnishing feeling in the Upper East Side style.
- Grey is an all-rounder in the interior and goes well with patterns, pastel colours and many interior styles.
- Due to the comfortable upholstery it can also be used as a mini armchair.
- Available in other colours.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 84 cm |
| Width | 48 cm |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 6 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 120 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 48 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | East Side |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in