Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Colourful expression meets comfortable design: with its bright pink floral and nature pattern, this chair instantly brings energy to the room. The velvety shimmering cover reacts to the incidence of light and gives the surface depth, while the soft upholstery creates a comfortable seating experience. Slim steel legs provide stability and emphasise the modern silhouette. Whether as an extravagant addition to the dining table, a creative accent in the home office or a solitary statement piece, the chair deliberately creates contrasts and playfully loosens up purist interiors. It is particularly effective in combination with simple tables, calm colours or minimalist materials that give the expressive design room to unfold.
- Comfortable chair in pink with floral patterns, 85.5 x 48 x 55 centimetres (H/W/D)
- The chair in bright pink delights with colourful flowers, butterflies and nature motifs
- The colourful cover shimmers velvety depending on the light and is pleasantly soft
- Works perfectly as an unusual dining chair or as an eye-catcher at your desk or in your home office
- The steel legs and soft upholstery ensure durability and maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 85.5 cm |
| Width | 48 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 6.8 kg |
| Volume (packed) | 0,18 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Rose |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, 120 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 47 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | East Side |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam, Elegance – Modern | |
Reviews
Log in