Description
Grey is the timeless furnishing colour par excellence. It radiates calm and elegance, suits almost any interior design style and can be combined wonderfully. Whether as a base colour or as a highlight - grey offers endless design possibilities. It harmonises with bold colours as well as pastel shades, and creates a stylish atmosphere that can appear both modern and classic. In other words, you can combine this upholstered chair really anywhere: with a wooden or metal dining table, with plain or patterned carpets, with a glass desk or even in the bedroom as somewhere to put clothes on.
- Modern upholstered chair in grey, 79.5 x 58.5 x 54 cm (H/W/D)
- A compact dining chair in neutral colours that can be wonderfully combined with any furnishing style
- Pleasant seating comfort is provided by the foam padding on the seat and backrest
- The four-legged base is made of black powder-coated steel for robustness and stability
- The chenille cover is pleasantly soft to the touch. Seat height 48 cm, can support weights of up to 110 kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 79.5 cm |
| Width | 58.5 cm |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 6.2 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 24 kg/m³ Polyurethane, Seat: Chipboard Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 48 cm Seat height, 20000 Martindale |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Specials: | In stock, Price cut |
Reviews
Log in