Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Handcrafted from traditional stoneware and decorated with a sea-blue spiral decor, the Swirl tableware series takes you away to sleepy Greek taverns or to a finca-style hotel on Ibiza. The vibrant surfaces with their irregularities are evidence of manual craftsmanship and add to the modern, rustic charm.
- Ceramic cereal bowl in blue and cream with spiral pattern
- Small bowl for your breakfast cereals, pumpkin soup, dip or a large portion of chocolate mousse
- Mix & match: with other plain-coloured tableware pieces, Swirl creates a Mediterranean flair on the dining table or kitchen table
- Charming irregularities tell of the manual craftsmanship involved in the production of the tableware series
- Decorative for the nicely-laid table and practical at the same time: Swirl can be used in the microwave and dishwasher
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 8 cm |
| Width | 14 cm |
| Depth | 14 cm |
| Weight | 0.41 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Blue, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Hand-crafted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware, Hand-crafted, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 600 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2016-2 |
| Series: | Swirl Blau |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
| Topic: | Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | July |
Reviews
Log in