Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Ceramic tableware has a soul - just like the Organic series made of stoneware with its harmonious, natural shapes. In deep black, this tableware series lends magic and casual flair to every nicely-laid table. Vegetable curries, breakfast bowls with colourful exotic fruits and a juicy grilled rib-eye steak look fabulous on this black tableware.
- Cereal bowl made of deep black stoneware - a real eye-catcher in the kitchen or on the dining table with its hand-made look!
- Curries, colourful fruits or grilled steak: on black earthenware crockery it's show time for your food
- With this ceramic tableware the most beautiful looks can be staged on the dining table, from pure to theatrical
- Mix & match: easily combinable with white, coloured or patterned tableware
- It's practical that the decorative beauties from this tableware series are suitable for the dishwasher and microwave!
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 8 cm |
| Width | 15 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.42 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Earthenware, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 650 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen, Living room |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Organic |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
Log in