Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Bell range stands for elegance with a casual twist. The fine china tableware combines the typical forms of ceramic tableware with modern glamour - and the practical feature is that it's dishwasher safe!
- Gold-coloured bowl for muesli, dips and more in organic form with decorative rim
- This fine tableware series combines the typical shape of ceramic pieces with modern glamour
- A glamorous upgrade for the nicely-laid table, looks just as good on a wooden dining table as with a tablecloth
- Wine coolers and lanterns are elegant table companions for this tableware series, while colourful bouquets of flowers offer a seductive accompaniment
- A decorative addition to other tableware series and highlights on the buffet
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 6.5 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 16 cm |
| Weight | 0.38 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Firing temperature, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Porcelain glazed, Dishwasher-safe, 540 ml Filling quantity, 1200 °C, not suitable for microwaves |
| Room: | Dining room, Kitchen, Living room |
| Season: | Saison2017-2 |
| Series: | Bell |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
Log in