Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A large-format carpet that delves deep into the marine color spectrum with a vibrant play of blue and turquoise tones and enriches any ambience. The interplay of cool shades of gray and shimmering metallic silver applications gives the floor covering an elegant, artistic touch. The combination of natural cowhide and a soft wool underside ensures pleasant comfort and durability. Ideal for accentuating rooms with minimalist furnishings or as an exciting highlight in classic living environments. Design rugs not only create cosiness, but also make decorative statements with sophisticated craftsmanship.
- Large fur rug with design in blue and gray, 1 x 240 x 170 centimeters (H/W/D)
- A color play of radiant blue and turquoise tones, reminiscent of the depths of the sea
- Light grey details Shiny metallic embellishments in silver add a sophisticated finishing touch to the artistic motif
- The 100% cowhide surface and 100% wool underside create a high-quality look and feel
- Each rug is carefully crafted by hand
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 1 cm |
| Width | 240 cm |
| Depth | 170 cm |
| Weight | 7.55 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Dry cleaning, Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Reverse side: 100 % Wool, Top side: 100 % Cow- / Oxhide coated (metallic foil), Hand-crafted, Each peace unique, Dry cleaning |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Stream |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Home Office |
Reviews
Log in