Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This generous rug enchants with its gently curved pattern in warm beige and muted green tones and creates a calm, natural atmosphere in the room. Different textures create a tangible depth that is not only visually appealing, but also tactile. The hand-tufted unique piece is perfect for stylishly structuring large living or dining areas and creating an inviting oasis of well-being. The floor companion harmonizes particularly effectively with natural materials such as wood, linen or ceramics, which underline the restrained colour scheme and immerse the room in a relaxed ambience.
- Large rug with flowing pattern in beige and green, 2 x 200 x 300 centimeters (H/W/D)
- Delicate beige nuances combined with muted khaki green create a harmonious, natural atmosphere
- Gently curved lines and different textures create a high-quality look and feel
- With its generous dimensions, it stylishly rounds off large living rooms, dining rooms or bedrooms
- Each rug is carefully tufted by hand and is unique
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 300 cm |
| Weight | 29 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Brown |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Tufted |
| Print catalogue: | Reverse side:, Top side: 50 % Wool, Reverse side: 100 % Cotton, Top side: 50 % Viscose, Polyester, Hand-crafted, Each peace unique, Tufted |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in