Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A stylish haven of peace with character: this rug lends structure and warmth to living spaces - without taking center stage. The graphic pattern in a restrained color scheme provides visual depth and makes it the ideal companion in natural, boho-inspired or urban interiors. Whether under the dining table, as a connecting element in the living room or as a textile accent in the bedroom - its flat weave is easy to care for and suitable for everyday use. It looks particularly harmonious in combination with wood, linen or woven details. A stylish foundation for modern furnishing concepts with personality.
- Abstract rug in earth tones, 1 x 170 x 240 centimeters
- This rug impresses with its abstract patchwork-style design and warm earthy tones (H/W/D)
- The soft upper side made of 70% wool and 30% viscose ensures a high-quality look and a pleasant feel
- Stylishly rounds off living areas in natural, boho-inspired and urban interiors
- Stays in place thanks to the practical non-slip natural rubber coating on the back
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 1 cm |
| Width | 170 cm |
| Depth | 240 cm |
| Weight | 14 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Black, Multicoloured, Orange, White |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Spot cleaning, Tufted |
| Print catalogue: | Reverse side: Natural rubber (gum arabic), Top side: 70 % Wool, Reverse side: 100 % Cotton, Top side: 30 % Viscose, Hand-crafted, Each peace unique, Spot cleaning, Tufted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2022-2 |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in